Na otázku čo to Korida je, som takmer všade našla tú istú odpoveď ktorá povedane zovšeobecnene predstavuje býčie zápasy v ktorých sa stretáva býk toro a zápasník torero. Ich zápas trvá bežne 2 až 2,5 hodiny. Ak spomínam čísla, tak budem pokračovať číslom 1700. Práve to je počet približných zápasov ktoré sa v Španielsku odohrajú ročne a faktom tak zostáva, že 10 000 býkov v takýchto bojoch zahynie. Súperi týchto býkov, ako som už spomínala sú zápasníci- toreri. Tí sa delia na matadorov, pikadorov a banderillerov.
Nie málo mladých Španielov snívajú o tom, ako raz budú môcť skrotiť divokého býka za ovácií publika a mohutného Olé! Ľudia si za krvavé predstavenie platia a sú z toho nadšení. Keď som sa pred dvomi rokmi ocitla v Madride kde študoval môj brat, rozprávala som sa o tejto téme s jedným zo Španielov. Ten mi povedal že samotnému zápasu predchádzajú rituály, ktorými sa snažia znížiť nebezpečenstvo pre človeka. Býkovi spília ostré rohy často mu aj vtrú do očí vazelinu, ktorá mu má znižiť schopnosť orientácie. Občas mu musia do potravy pridať sedatíva aby ho otupili, býka následne na dlhé hodiny zavrú do boxu bez možnosti akéhokoľvek pohybu a tesne predtým ako ho vypustia do arény ho dráždia alebo bijú.
Po všetkých takýchto opatreniach na scénu prichádza matador s pláštenkou, ktorý rozzúreného býka dráždi potom na býka útočí pikador, ktorý mu do šije zabodáva 5 ostrých kopií. Bandelilleros zasahujú býkovi rany a býk naráža do obednenia arény. Keď už je býk dostatočne otupený príde na scénu opäť matador, ktorý býka za jasotu publika hrdinsky „dorazí“… Španielske televízie sa v roku 2012 vrátili k prenosom z býčich zápasov, kedy bolo vysielanie zastavené v roku 2006 z dôvodu, že sa na obrazovách zobrazovali v časoch, keď pri televíziách boli deti a mládež. Po 6 ročnej prestávke si tak pritiahla Korida k televíznym prijímačom 1,2 milióna divákov.
Asociácia za práva zvierat Apdda skritizovala býčie zápasy ako „dekadentné a kruté divadlo“. Býčie zápasy sú protizákonné na Kanárskych ostrovoch, ale vo zvyšku Španielska sú povolené. V roku 2013 dokonca Španielsky parlament zvažoval schválenie býčich zápasov ako kultúrneho bohatsva.
Nech ste zástancom akéhokoľvek názoru, Korida je v skutočnosti neodmysliteľnou súčasťou Španielska. Tí sa jej asi nikdy nevzdajú, je teda v skutku len na Vás, či sa rozhodnete si lístky na zápas kúpiť, mimochodom cena sa pohybuje od 6 do 77 € alebo jednoducho, toto krvavé divadlo pri návšteve Španielska budete ignorovať. To už je na Vás…
Iný kraj, iný mrav. Nič proti. Vybrali... ...
Celá debata | RSS tejto debaty